Історія успіху проєкту «Інклюзивні діалоги Мелітопольщини»

Осінніми алеями парку прямує молода дівчина Олеся. Вона милується красою природи, зупиняється біля озера, спостерігає за повільними і гармонійними рухами лебедів. Тиша, спокій і краса спонукають до роздумів: чому так непросто молодій людині знайти роботу, навіть, маючи вищу освіту? Чому в свої 30 років вже прийшлося  довелося  зіткнутися з великими труднощами: втрата батьків, інвалідність, погіршення стану здоров’я, відсутність  грошей, самотність … 

Дівчина має значний обсяг знань з різних галузей, добрі знання з фаху (вчитель хімії та біології) та інтерес до постійного навчання. Ось і сьогодні Олеся поспішає до комунального некомерційного підприємства «Центр надання соціальних послуг та медичної реабілітації» на підсумкове заняття Інклюзивного дебатного клубу.  

Дівчина прискорює рух і зустрічає Альбіну, яка теж поспішає на заняття. Альбіна  –  керівник міської організації людей з інвалідністю, завжди є прикладом активності і постійного навчання. Дівчата спілкуються про погоду, про красу рідного міста, про  очікування від сьогоднішньої зустрічі. Попри вікову різницю,  вони  стали однодумицями щодо необхідності постійного навчання, особистісного зростання,  освіти дорослих.  

– Привіт, дівчата – як настрій? — Це приєдналась ще одна учасниця проєкту  – Галина Соколова  –  Хоч я й не молода, мені  74 роки, я  хочу розвиватись,  бути активною, цікавою, не сидіти вдома, а йти до людей. Добре, що в Центрі є  можливість проявляти активність.

– Настрій чудовий, адже відтепер у нашому місті є команда  Інклюзивного Дебатного Клубу,  і при нагоді,  можемо їхати на змагання в інші міста, треба тільки знайти слушну нагоду  –   радіє Альбіна.

– Ми  дебатували   на  наших заняттях на різні теми: про шкідливість та користь комп’ютерних ігор,  про доречність вегетаріанства, про плюси і мінуси конфліктів, про інклюзивний туризм.  Отже,  можемо братись і за більш складні теми –  переконливо стверджує  Олеся.  

Дівчата – учасниці проєкту «Інклюзивні діалоги Мелітопольщини», радіють, що мають змогу  відчувати радість людського спілкування. Вже в приміщенні Центру зібрались й інші учасниці. Керівниця проєкту Любов Кучина всіх вітає, дякує за посмішки, готовність до навчання. 

Отже, наш проект проєкт стартував 10 вересня з метою сприяння  вирішенню конфліктів у осіб з інвалідністю та у людей похилого віку міста Мелітополя шляхом формування у них навичок неконфліктного спілкування та підвищення компетенцій фахівців та фахівчинь «Центру надання соціальних послуг та медичної реабілітації». 

Проєкт розпочався з тренінгу «Фасилітація конфліктів» для фахівців та фахівчинь  «Центру надання соціальних послуг та медичної реабілітації» від запрошеної тренерки з Дніпра – Юлії  Копнінської-Петриченко. Фахівці Ми з’ясували особливості конфлікту, етапи його розвитку,  соціальні та емоційні компетентності аналітиків конфліктів, обговорили варіанти асертивності та проактивності, виокремили  рекомендації щодо  розвитку асертивності. Працювали активно та сумлінно, адже від їх компетенцій залежить якість надання соціальних послуг.

Наступним етапом проєкту стала освітня програма з 4 тренінгів для  осіб з інвалідністю та людей похилого віку «Інклюзивний діалог». Учасники та учасниці відзначили, що мали можливість  вправлятись у неконфліктному спілкуванні,  висловлювати свою точку зору, покращили знання з культури спілкування, основ психології, ораторського мистецтва. Особливо цікавими виявились практичні вправи та ігрові моменти. Якість проведених  заходів засвідчують результати вихідних анкет: 

  • у 70% опитаних сформовані практичні навички ведення конструктивного діалогу, неконфліктного спілкування та ефективної комунікації;
  • всі  учасники та учасниці  вказали про зменшення ізоляції та зниження відчуття самотності через розширення кількості знайомих.  

Згодом розпочались заняття Інклюзивного Дебатного Клубу. При відборі тем дебатів модераторка орієнтувалась на  органічне поєднання  матеріалу  з  психології, філософії, ораторського мистецтва, адже саме така еклектичність підвищує інтерес до сприйняття матеріалу. Учасниці охоче шукали аргументи, вміло переконували, активно долучались до командної роботи.  Особливо яскравими були «судді» – пані Роза і пані Надія, які  мають поважний вік (за 60 р.) і великий життєвий досвід, коментували виступи спікерів тактовно та об᾿єктивно. На пропозицію модераторки продумати теми для наступних занять Клубу учасниці запропонували наступні: наше місто в майбутньому; чому  молодь їде за кордон тощо. Відтепер Дебатний Клуб буде постійно діяти при відділенні соціальної адаптації Центру.

Логічним продовженням проєкту став ворк-шоп, який  проведено з залученням представників влади, соціологів, фахівців Центру, учасників та учасниць проєкту. Так, під час заходу біло презентовано  результати соціологічного дослідження, проведеного протягом вересня-жовтня «Центром стратегічного розвитку територій», участь в якому взяло 500 респондентів/-ток. За результатами дослідження визначено конфліктні простори: 

  • родина – 25% (порушення особистих кордонів; неповага до старших,  ігнорування прохань, грубість; фінансові проблеми; політичні питання; нетерпіння до вікових / фізичних порушень тощо); 
  • сусіди – 21% (порушення правил порядку у під’їздах; галас, шум, гучна музика в помешканні; неправильне поводження з домашніми тваринами, собаками; годування вуличних котів у під’їзді, дворі; порушення меж приватних ділянок тощо); 
  • медичні працівники: 24% – (черги до лікарів; небажання сімейних лікарів видавати направлення до вузьких спеціалістів; зневажливе, неуважне ставлення лікарів тощо);  
  • транспорт: 15% – (з боку водіїв – неповажне ставлення до пасажирів; порушення правил дорожнього руху; неповага до пільгових категорій  тощо; з боку пасажирів – небажання  поступатися місцем тощо); 
  • торгівельні заклади: 18% (шахрайство при розрахунках до сплати; наявність неякісного товару; порушення чи недотримання черги тощо).

З повними результати дослідження можна ознайомитись тут https://sochelp.mlt.gov.ua/project-title-3/ 

За результатами обговорення ворк-шопу було визначено орієнтовні шляхи зниження конфліктності:

  • для конфліктів, на які особа може вплинути, але не знає, куди звертатись – започаткування на базі Центру курсів громадянської просвіти, за участі партнера – фахівців безоплатної правової допомоги. Планується започаткування лекцій, особистих консультацій з тем прав громадянина, оформлення звернень до дільничного, правоохоронних органів, держспоживслужби для компенсації збитків, до виконкому, процедури зміни сімейного лікаря.
  • для конфліктів, на які особа не може вплинути  – вчити змінювати ставлення до ситуації – започаткування на базі Центру соціальних послуг курсу з основ психології, якій буде містити тематику: емоційна стабільність, емоційний інтелект, підвищення стресостійкості, кейси знаходження компромісів, проведення переговорів, поведінка під час конфлікту, підвищення культури спілкування, позитивне мислення тощо.

 Минула осінь, закінчився проєкт. Учасниці й надалі будуть продовжувати спілкуватись, згадувати тренерів, командну гру, чудових «спікерів» та спікерок. А ще, Альбіна, Олеся й інші учасники зустрінуться взимку в парку під ялинкою, і кожна з них розкаже про зміни на краще в їх житті. До того ж разом загадають бажання на Новий рік. Але то вже буде новорічний сторітеллінг …  

Проєкт «Інклюзивні діалоги Мелітопольщини» реалізує БО «БФ «Агапе Україна» за технічного адміністрування ЗУРЦ у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції.

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань ґендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

 Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз, Європейський інвестиційний банк, Посольство США в Україні, а також уряди Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швеції, Швейцарії та Японії. 

Комментарии

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *